Biz Kimiz

BİZ KİMİZ

 

Ankara Güneş Spor Akademi Basketbola çocukluk yaşlardan itibaren gönül vermiş çok yakın iki arkadaş tarafından 2013 Mayıs’ın hayata geçmiştir.

 
IMG-20160510-WA0003
EROL PEHLİVAN: 1966 Ankara doğumludur. Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunudur. Basketbola 1978 yılında Yenişehir Kulübünde başladı. A-Takım serüveni 1983 yılında Güney Sanayi ile başladı. Daha sonra İstanbul Bankası Yenişehir, Beslenspor, Galatasaray, PTT (şimdiki Telekom), Yıldırımspor, Kombassan Konyaspor takımlarında 1. Lig Basketbol serüveninde yer aldı. 18 kere Milli forma ile görev aldı

 

1999 yılında kariyerine Basketbol Antrenörü olarak devam etti. Çeşitli kulüplerde altyapı ve A-Takımlarda antrenör olarak görev yaptı. 2001 yılından itibaren Altyapı Milli Takımlarında görev aldı. Bu süre zarfında Altyapı Milli Takımları Avrupada üçüncülük ve dördüncülük ile U-19 Milli takımında Dünya yedinciliği elde etmiştir.

 

2008 yılından Ankara Güneş Spor Akademisini kurana kadarki zamanda kendi adına düzenlediği Basketbol Kurslarını ve Takımlarının antrenörlüğünü ve organizasyonunu yapmıştır. Yeni göz ağrısı Ankara Güneş Akademi ile birlikte bu faliyetleri daha da geliştirerek devam ettirmektedir.

 

KEMAL YÜCE: 1968 Ankara doğumludur. İlk-Orta-Lise öğrenimini TED Ankara Koleji Vakfı Okullarında tamamladı. Daha sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi aldı.

 

Basketbol onun için bir aile geleneği olmakla beraber basketbola fiilen 1978 yılında TED Ankara Kolejinde başladı. Babası Prof. Dr. Rüştü Yüce Türk basketbol tarihinde önemli yeri olam Milli Takım Oyuncusu ve Antrenörüdür. A-Takım serüveni 1987 yılında Şekerspor ve sonrasında ODTÜ ile devam etmiştir. Antrenörlük kariyerine 1991 yılında TED Ankara Kolejliler Spor kulübünde başladı. Altyapı ve A-Takımları 7 yıl süre ile çalıştırarak devam etti.

 

2002-2004 yıllarında TED Ankara Kolejliler Spor Kulübünde 2. Başkani 2003-2005 yıllarında da kurucusu olduğu Genç Kolejliler Spor Kulübünde Başkanlık görevlerinde bulundu. 2008-2012 yıllarında Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Yıllar sonra yakın dostu Erol Pehlivan ile basketbol eğitimciliğine tekrar geri dönmenin mutluluğunu yaşamaktadır.